Ljudska krv je lijek koji se u ljudskoj povijesti najduže upotrebljava u liječenju bolesti i ozljeda.
Hrvatski Crveni križ utemeljitelj je i promotor darivanja krvi u Hrvatskoj. U organizaciji Crvenog križa 1953. godine provedena je prva organizirana akcija darivanja krvi po principu dobrovoljnosti, anonimnosti, solidarnosti i besplatnosti. Danas je to najsigurniji i najprihvatljiviji način prikupljanja krvi za primatelja.
U sveopćoj populaciji, 80 % ljudi treba krv ili krvne pripravke. Krv ima složen sastav. Još nije poznato sve o krvi. Osim znanstvenog i medicinskog značenja, krv danas ima veliko gospodarstveno i strateško značenje stoga su darivatelji krvi nacionalno blago svake zemlje.
U Hrvatskoj transfuzijska djelatnost i Crveni križ provode zajedno i samostalno promidžbu i organiziraju akcije uzimanja krvi. Porijeklo krvi je isključivo ljudsko, ne može se sintetizirati, i rezerve su stoga ograničene. Jednom riječju, nemaju zamjene.
U transfuzijskoj medicini osnovne karike čine darivatelji krvi, bolesnici i djelatnici liječničke profesije i Crvenog križa. Krvnih pripravaka i drugih lijekova od ljudske krvi nema dovoljno. Potrebni su stalno novi davatelji, kao što je potrebno zadržati i postojeće.
Na temelju potreba zdravstva Republike Hrvatske, dogovaraju se zaduženja o broju potrebnih doza krvi koje će se prikupiti u organizaciji Crvenog križa.
Svako društvo obvezno je izraditi KALENDAR AKCIJA: godišnji, tromjesečni, mjesečni i tjedni. Pri izradi kalendara akcija važno je nastojati da broj uzetih doza krvi tijekom godine bude kontinuiran i što jednoličniji, bez velikih viškova ili nedostataka u pojedinim mjesecima. Posebno pažljivo moraju se planirati akcije u tijeku ljetnih mjeseci. Tijekom cijelog rada na planiranju akcija darivanja krvi nikada ne smijemo zaboraviti da:
KRV MORA ČEKATI BOLESNIKA, A NE OBRATNO!